Rok szkolny 2019/2020


>>Inne lata szkolne<<


Luty

Tydzień Języka Polskiego

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto, którego zadaniem jest przypomnienie wszystkim narodom, jak ważny powinien być szacunek do języka ojczystego. Ten znaczący dzień postanowiliśmy także upamiętnić w naszej szkole. Po raz pierwszy został zorganizowany Tydzień Języka Polskiego. W jego przygotowanie zaangażowały się nauczycielki języka polskiego: p. G. Diak, p. M. Krajewska-Rigall oraz p. A. Berlińska-Witek. Nasza szkoła zrobiła się piękna i kolorowa, a to za sprawą gazetek i plakatów. Uczniowie chętnie włączali się w rozmaite działania promujące język ojczysty oraz literaturę. W ciągu tygodnia na terenie szkoły miały miejsce różne przedsięwzięcia mające na celu podkreślenie wartości i piękna języka ojczystego.

W poniedziałek, 24.02.2020r. została zaprezentowana wystawa różnorodnych słowników ze szkolnej biblioteki pod hasłem: Czy znasz te słowniki? Na korytarzach szkoły pojawiły się plakaty i gazetki z zasadami komunikowania się. Ukazana została ortografia na wesoło. Powstała też gazetka pt.: Wierszyki łamiące języki, która cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów.

We wtorek, 25.02.2020r. odbyło się spotkanie autorskie z p. Aldoną Peplińską, w trakcie którego pisarka zaprezentowała swoje teksty poetyckie. Tego dnia uczniowie wzięli także udział w konkursie kaligrafii walcząc o tytuł Mistrza pióra. Tytuł ten zdobyła Natalia Grzymkowska z klasy VIII. Gratulujemy! Zaś gazetka Podaruj miłe słowo pozwoliła uczniom obdarować wybrane osoby miłym hasłem na ten dzień. Dodatkowo powstała wystawa, na której zostały zaprezentowane prace uczniów – lapbooki.

Środa obfitowała w wystawy: Najładniejszy zeszyt do języka polskiego, a także Nasze prace, czyli fraszki i wiersze autorstwa uczniów naszej szkoły. Można było też sprawdzić swoją wiedzę z ortografii w zabawie ortograficznej, która została przeprowadzona z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

W czwartek wszyscy mogli obejrzeć dwie wystawy, z których pierwsza, zatytułowana Okładkowy challenge, przedstawiała okładki ulubionych książek, zaprojektowane przez uczniów naszej szkoły. Druga wystawa dotyczyła tematyki wulgaryzmów i zaśmiecania nimi języka ojczystego. Głównym wydarzeniem tego dnia był turniej znajomości noweli H. Sienkiewicza – patrona naszej szkoły. Zwyciężczynią okazała się uczennica kl. VII – Oliwia Darznik, która zaprezentowała ogromną wiedzę z danych lektur. Gratulujemy!

Piątek (28.02.2020r.) był dniem, w którym każdy uczeń mógł sprawdzić się i zdobyć ocenę. Należało rozwiązać min. trzy zadania ortograficzne/językowe i oddać je do sprawdzenia nauczycielowi j. polskiego. Poprawne rozwiązania gwarantowały otrzymanie bardzo dobrej oceny, oczywiście z języka polskiego. Podsumowaniem tego wyjątkowego tygodnia był Szkolny Konkurs Recytatorski. Nagrodzonymi uczniami, którzy najlepiej zaprezentowali wybrane przez siebie utwory byli: Oskar Selega z kl. Ia (I m-ce), Michał Wasielewski z kl. Ia (II m-ce) i Julia Taczała z kl. VIa (II m-ce). Gratulujemy!

Różnorodne akcje prowadzone w ramach Tygodnia Języka Polskiego ponownie pozwoliły zainteresować naszą młodzież poprawnością i kulturą ojczystego języka, rozwinąć umiejętności pisania, mówienia, słuchania oraz wyrażania własnych emocji oraz zaprezentować, często skrywane przez uczniów, talenty. Były również okazją do zgłębiania wiedzy o ojczystym języku i świetną formą nauki przez zabawę.

Tydzień Języka Polskiego uświadomił wszystkim, jak ważna jest ochrona i pielęgnowanie tak ważnego dziedzictwa narodowego, jakim jest język ojczysty.


do góry

Turniej ze znajomości noweli Henryka Sienkiewicza

27 lutego odbył się po raz pierwszy turniej sprawdzający wiedzę ze znajomości krótkich utworów literackich naszego patrona – Henryka Sienkiewicza. Dwunastu uczniów z klas 5 - 7 przystąpiło do rozgrywki. Ich zadaniem było udzielanie poprawnych odpowiedzi dotyczących istotnych faktów z wybranych noweli. Zadanie nie należało do łatwych zwłaszcza, że na udzielenie odpowiedzi każdy uczestnik miał zaledwie pięć sekund. Do drugiej części turnieju przeszła połowa uczestników. Zwycięzcą gratulujemy znakomitej pamięci i umiejętności czytania ze zrozumieniem. Mam nadzieję, że każdy odważny – kto zmierzył się ze stresem, udzielaniem odpowiedzi pod presją czasu będzie mógł przyznać rację polskiemu wieszczowi, że: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaś nie – w każdym razie wygra...

Małgorzata Krajewska - Rigall


do góry

DINO ZABAWY - czyli wesoło obchodzimy “Dzień Dinozaura”

Końcówka lutego wcale nie musi być nudna… bo jak się okazuje właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o “Dniu Dinozaura”, który wypada 26 lutego. Jest to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Popatrzcie, jak ten dzień spędziły przedszkolaki.


do góry

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

26 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności czytania. Impreza ta weszła już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń, bowiem organizowana jest co roku przez bibliotekę szkolną.

Na tą uroczystość uczniowie klasy VIII przygotowali krótką część artystyczną pt. „ W świecie książek”. Pierwszoklasiści dowiedzieli się z niej, jak należy dbać o książki oraz jakie korzyści płyną z czytania. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.

Po takim wprowadzeniu uczniowie złożyli przyrzeczenie, w którym obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie wypożyczyli książki i otrzymali zakładki.


do góry

Spotkanie z poetką

W ramach TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO obchodzonego w naszej szkole, we wtorek, 25.02.2020r. odbyło się spotkanie z poetką - panią Aldoną Magdaleną Peplińską.
Uczniowie klas IV - V mieli przyjemność uczestniczenia w spotkaniu.

Podczas wizyty autorka stworzyła niezwykle serdeczną atmosferę. Dla wszystkich było to wyjątkowe wydarzenie. Pani Aldona w ciekawy sposób przedstawiła wybrane utwory. Ich tematyka była bardzo różnorodna – od zabawnych po nostalgiczne. Uczniowie w skupieniu słuchali wszystkich czytanych przez gościa wierszy. Chętnie też dyskutowali i odpowiadali na pytania poetki.

Nasz gość przygotował dodatkowo dla wszystkich dwie niespodzianki. Pierwszą z nich były cukierki dla uczniów, a drugą tomiki własnych wierszy do szkolnej biblioteki.

Bardzo dziękujemy pani Aldonie za wizytę w naszej szkole oraz za wesołe i twórcze zajęcia z poezją.


do góry

Tydzień Języka Polskiego

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.
F. K. Dmochowski

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole w poniedziałek, 24.02.2020r. rozpoczęliśmy obchody Tygodnia Języka Polskiego. Nasza szkoła zrobiła się piękna i  kolorowa, a to za sprawą gazetek i plakatów. Już w poniedziałek uczniowie mogli poćwiczyć dykcję i zapoznać się z wierszykami łamiącymi język, mieli sposobność poznać na wesoło zasady ortograficzne. Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie języka ojczystego i uświadomienie wszystkim, jak ważna jest ochrona i pielęgnowanie tak ważnego dziedzictwa narodowego, jakim jest język ojczysty.

Tydzień Języka Polskiego obchodzony w szkole, jest okazją do zgłębiania wiedzy o ojczystym języku i świetną formą nauki przez zabawę, a przede wszystkim promowaniem świadomego posługiwania się poprawną, piękną polszczyzną w życiu codziennym.

Każdego dnia uczniowie mogą wziąć udział w różnych działaniach, które udowodnią, że polszczyzna nie ma przed nimi tajemnic!


do góry

Skok wzwyż

W sobotę 22 lutego 2020 roku, w hali lekkoatletycznej przy ul. Madalińskiego odbył się 2 konkurs XIX edycji Grand Prix Słupska w skoku wzwyż, o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3. W konkursie świetnie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Głobinie, zajmując w punktacji drużynowej I miejsce. W rywalizacji indywidualnej bezkonkurencyjny okazał się Kewin Małek, który poprawił swój rekord życiowy, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 190 cm. Naszą szkołę reprezentowali: Kewin Małek, Maciej Szczegielniak, Michał Malkiewicz oraz Bartosz Dumin.


do góry

Mini Playback Show

W dniu 14 lutego odbył się pierwszy raz w naszej szkole Mini Playback Show, czyli bawimy się, naśladując swoich idoli.

Każdy z uczestników przygotował ulubiony utwór muzyczny, po czym wcielił się w jego wykonawcę. Mogliśmy poznać różne gusta muzyczne: od ballady, poprzez rap, hip-hop, muzykę dziecięcą, po muzykę filmową, oraz podziwiać ciekawe pomysły na przygotowanie, wizerunek artystyczny, a także talenty sceniczne.
Gratulacje dla wykonawców za odwagę i kreatywność.


do góry

WALENTYNKI DLA KAŻDEGO

14 lutego to miły dzień dla każdego z nas, dzień uśmiechów, ciepłych słów i gestów. W związku z tym w naszej szkole odbyła się akcja pt. "Walentynki dla każdego".

Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona czerwona skrzynka, do której uczniowie wrzucali swoje kartki, serduszka, słodkie upominki, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Walentynkowa skrzynka w mig wypełniła się po brzegi! Poczta cieszyła się dużą popularnością. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i przynosiły obdarowywanym wiele radości i uśmiechu.

Miłą niespodziankę sprawiła wszystkim p. dyrektor szkoły, rozdając tego dnia wszystkim uczniom i nauczycielom lizaki w kształcie serduszka.

Dzień 14 lutego 2020 ogłoszono też Dniem Koloru Czerwonego. Zatem uczniowie, którzy tego dnia mieli widoczny element stroju w kolorze czerwonym, byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych i kartkówek.

Dominujący kolor czerwony, wszechobecna serdeczność i drobne prezenciki wprowadziły miłą atmosferę, którą chcemy powtórzyć za rok.

Anna Berlińska-Witek


do góry

Świetlicowe Walentynki

14 lutego w naszej świetlicy obchodziliśmy Walentynki. Z tej okazji działała poczta walentynkowa. Każdy uczeń miał możliwość wysłać bliskiej osobie pięknie wykonane laurki. Skrzynka walentynkowa pomieściła bardzo dużo listów, które zostały rozdane prosto do adresatów. Walentynki przygotowane własnoręcznie przez dzieci robiły duże wrażenie, a obdarowane dzieci bardzo się z nich ucieszyły. Poza tym uczniowie mogli sobie zrobić zdjęcia z bliską osobą w walentynkowym serduszku. Dzień upłynął w atmosferze radości i dobrej zabawy.


do góry

Niezwykły dzień w oddziale przedszkolnym

13 lutego, w oddziale przedszkolnym, odbyła się wspaniała uroczystość dla dziadków i babć. Dzieci powitały swoich gości nie tylko z okazji ich minionego styczniowego święta, ale także karnawałowo i walentynkowo. Na spotkanie przedszkolaki przygotowały montaż słowno - muzyczny i pokazy taneczne. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście z łezką w oku odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.

Frekwencja, jak co roku, dopisała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Przedszkolaki poprzez wiersz, piosenkę i taniec wyraziły swoją miłość do babć i dziadków oraz podziękowanie za pomoc rodzicom w ich wychowaniu. Po występach dzieci wręczyły swoim najbliższym przygotowane prezenty. Były także wspólne pląsy, zagadki i muzyczne niespodzianki. Dopełnieniem uroczystego spotkania był poczęstunek i pyszne domowe ciasto przygotowane przez rodziców.

Był to naprawdę niezwykły dzień. Dzień pełen wzruszeń, uśmiechu i radości. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy słonecznych dni i samych radosnych chwil.


do góry

Zabawa karnawałowa

Zabawa karnawałowa w naszej szkole odbyła się w czwartek, 6.02.2020r. Niewątpliwie zasłużyli na nią wszyscy uczniowie, po trudach pracy w pierwszym półroczu nauki. Mała sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle. Zamieniła się w prawdziwą salę balową udekorowaną kolorowymi balonami i łańcuchami.

Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie.

Uczniowie klas IV-VIII bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Jak przystało na prawdziwy bal, były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy też mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach.

Nie zabrakło także poczęstunku od Rady Rodziców. W przerwie pomiędzy pląsami można było napić się oraz skosztować różnego rodzaju przysmaków.

Humor dopisywał wszystkim uczniom, a także wychowawcom.

Dzień ten dostarczył każdemu wielu przeżyć i miłych wrażeń.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Anna Berlińska-Witek


do góry

Dzień Rogalika

Cukiernicze święto- Dzień Rogalika - obchodzone jest 30 stycznia. Już w czasach pogańskich, plemiona słowiańskie wypiekały nadziewane bułeczki, zawijając ciasto w kształt rogu woła, co dość mocno przypominało rogalika. W średniowieczu, w Poznaniu, rogale pojawiły się stołach ucztujących rycerzy, a konkretnie, to jako rogale św. Marcina. Ich kształt interpretowano jako porzuconą podkowę, którą jakoby koń św. Marcina mógł zgubić. Rogal Marciński przetrwał do dziś i jest najpopularniejszym rogalikiem w Polsce. Jego święto Poznaniacy obchodzą 11 listopada, w Dniu Świętego Marcina.

Rogalik początkowo określano go mianem „lune croissante", co oznacza „rosnący księżyc", zaś z czasem upowszechniła się skrócona nazwa „croissant", czyli półksiężyc.

W piątek 31.01.2019r. w naszej szkole po raz pierwszy obchodzono Dzień Rogalika. Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz, na którym można było kupić pyszne, domowe rogaliki. Do wyboru były: drożdżowe, maślane, kruche, z różnymi nadzieniami. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie sięgali po te wspaniałe wypieki. Dzięki sprzedaniu wszystkich słodkości, udało się zebrać 235 zł. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży rogali Samorząd Uczniowski przeznaczy na pomoc najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły.

Anna Berlińska-Witek


do góry

KOLOROWO I BAJKOWO

31 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy grup przedszkolnych oraz uczniów klas I -III, który specjalnie dla nas prowadził pan Adrian - animator. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, spidermannów, księżniczki, rycerzy, diabełków, policjantów, strażaków, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. W sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił uczniom, wychowawcom i rodzicom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tej imprezy.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Dziękujemy Radzie Rodziców za umożliwienie zabawy.
Kolejny bal już za rok - czekamy z niecierpliwością :)


do góry

Ogłoszenie...
Zapraszamy osoby indywidualne, kluby sportowe oraz firmy do wynajmu pomieszczeń:

  • sali gimnastycznej na cele rekreacyjno-sportowe,
  • pomieszczeń dydaktycznych na cele szkoleniowe,
  • kuchni i stołówki - organizacja uroczystości komunijnych i innych.

informacje szczegółowe: (59) 847 10 50


Biuletyn Informacji Publicznej